Oldalak

2016. január 30., szombat

Egy kis tudomány a csókról...



Rég nem blogoltam már, ugyanis egyetemre kerültem és hát... szabadidőm egyenlő a nullával. Most azonban itt vagyok, de hétfőtől kezdődik újra. 

Nemrég jelent meg Dr. David Perlmutter honlapján a következő cikk a csókról.
Már máshol is olvastam erről a témáról, de most az általa leírt kutatást osztom meg.

Lefordítom, hátha valaki nem jeleskedik annyira az angol terén, bár előre szólok, hogy én sem szó szerint fordítok mindent, és elnézést kérek, ha néhol nem magyaros. :D Én is sokat felejtettem már, ugyanis nem sokat használom a nyelvet és pár éve nem is tanulom.

Ez a cikk újabb példa arra, hogy a bennünk élő baktériumok mennyire fontosak és mekkora hatással vannak ránk. Az emberi test ugyanis lényegében egy "ökoszisztéma", melyben 10-szer több baktériumsejt található, mint emberi. Felmerülhet a kérdés, hogy mi vagyunk ők, vagy ők mi? Nélkülük létezni sem tudnánk, ez tény! Annyi mindenben irányítanak minket és befolyásolják az egészségünket... Az is érdekes, hogy mindenki egyedi mikrobiommal rendelkezik(más baktériumfajok, más arányok). Erről lehet írok még külön, mert szeretem ezt a témát, de most jöjjön a cikk! :)


Tongue Kissing – What You May Not Know

(Nyelves csók - Amit lehet nem tudsz) 


Intimate kissing involving full tongue contact and saliva exchange appears to be an adaptive courtship behavior unique to humankind and is common in over 90% of known cultures...- report researchers in Amsterdam.
 Az intim csókolózás -beleértve a teljes nyelvvel való érintkezést és a nyálcserét- az emberekre jellemző egyedi udvarlási szokásnak tűnhet és az ismert kultúrák 90%-ában fordul elő - jelentik amszterdami kutatók.

So have you ever wondered what may be going on from a germ perspective during intimate kissing?
Szóval, gondolkodtál már azon valaha, hogy mi mehet végbe intim csókolózás közben egy baktérium szempontjából?
To answer this question, the researchers recruited 21 couples between the ages of 17 and 45 and asked them a number of questions about their frequency of kissing, most frequent kiss, most frequent meal, and meal composition. Then, the science began. The researchers sampled the front of the tongue of each participant before and after an intimate kiss and took samples of saliva as well.
A kutatók e kérdés megválaszolására 21 db 17-45 éves párt toboroztak és feltettek nekik egy csomó kérdést pl. hogy milyen gyakran csókolóznak, leggyakoribb csók milyen fajta, mit esznek leggyakrabban, miből áll az étrendjük. Aztán kezdődhetett a tudomány. A kutatók minden résztvevő nyelvéről mintát vettek (hogy a bacikat megvizsgálják) intim csókolózás előtt és után is, sőt nyálmintát is vettek.
The samples were processed to identify the types of bacteria present by analyzing the bacterial DNA.
A mintákat feldolgozták, hogy azonosítani lehessen a baktériumfajokat a bakteriális DNS-ük alapján.
Then, the researchers had one of the partners consume a probiotic yogurt drink. The tongue and saliva were sampled after 10 seconds and then the person was asked to kiss his or her partner for 10 seconds. At that point, the partner’s mouth was sampled specifically for the strains of bacteria in the yogurt drink.
Utána a párok egyik tagjának probiotikumos joghurtitalt kellett fogyasztania. 10 másodperc múlva nyelv-, és nyálmintát vettek tőle és megkérték, hogy 10 másodpercen át csókolozzon partnerével. Ekkor a partnertől vettek mintát (specifikusan a joghurtitalban levő baktériumtörzset keresték).
The findings of the study were fascinating. As expected, those couples who kissed more frequently shared more similar mouth microbes. Even more intriguing was the finding that males strongly over-reported the number of times they thought they kissed their partner each day, by a factor of 2 to 1. But perhaps the most compelling finding, based on the probiotic yogurt part of the study, was that the calculated number of bacteria transferred from one partner to the next during a 10 second kiss was 80 million!
A tanulmány eredményei elképesztőek voltak. Ahogy gondolták, a gyakrabban csókolózó párok szájában hasonlóbb mikrobák találhatók. Még érdekesebb volt, hogy a férfiak jelentősen többnek gondolták egy napi csókolózásuk számát, 1-2 egységgel/faktorral. De talán a leglenyűgözőbb felfedezés - ami a tanulmány probiotikumos joghurttal végzett kísérletén alapul - hogy egy 10 másodperces csók alatt egyik partnerből a másikba 80 millió baktérium került át! 
 So why do we do it? And it’s not just us. Mouth to mouth contact is seen across the animal kingdom from fish to birds to primates just like us. A scientific answer, at least according to the researchers in this study, explores how the first kiss, at least in human mating situations:
…serves as a useful mate-assessment function and the following for mediation of feelings of attachment in long term relationships, rather than the facilitation of sexual arousal. Kissing may contribute in mate assessment and bonding via sampling of chemical taste cues in the saliva, including those resulting from the metabolic activity of the bacterial community on the surface of the tongue.
De miért csináljuk? És nem csak mi. A száj-száj kontaktus az állatvilágban is megfigyelhető a halaktól a madarakig s a főemlősökig. A tudományos válasz - legalábbis e tanulmány kutatói szerint -  fényt derít arra, hogy az első csók hogyan (legalábbis az emberi társas kapcsolatokban) szolgál hasznos társválasztó-értékelő funkcióként, utána pedig inkább az összetartozás-érzés közvetítésére a hosszútávú kapcsolatokban, mint a szexuális vágy felébresztésére (izgatott állapotba hozásra). A csókolózás hozzájárulhat a társválasztáshoz és a kötődés, vonzódás kialakulásához azáltal, hogy mi is kémiai (nyál)mintát veszünk a partnerünktől (így kémiai jelek alapján tudat alatt is 'eldöntjük', hogy megvan-e a kémia, illik-e hozzánk :D) illetve azok a jelek is meghatározóak, amik a baktériumok anyagcseréjéből származnak és a nyelvünk felszínén vannak.
Sounds like a lot of sciencespeak. But basically, it looks like intimate kissing plays a role not only in influencing how we select our mates, but also how we decide on long term relationships. And what’s really something to think about is the fact that once again, this is a great example of bacteria, in this case in the mouth, are directing our decision making process!
Eléggé tudományosan hangzik. De alapvetően úgy néz ki, hogy az intim csók nemcsak a párválasztás befolyásolásában játszik szerepet, hanem abban is, hogy hogyan döntünk a hosszú távú kapcsolat kérdésében. És ami tényleg elgondolkodtató, hogy már megint itt egy kiváló példa arra -most a szájban-, hogy a baktériumok irányítják a döntéshozásunkat!