Oldalak

2015. július 18., szombat

Kedvencek kedvence

Bemutatom a kedvenc paleo sütimet, a paleo Sacher-tortát!
Egyszerűen imádom, imádjuk! Akárhányszor megsütöttem, az eredmény mindig magával ragadott.
Amikor először kóstoltam, vegyes érzéseim voltak, de mind pozitív. Tömör étcsoki, édes és savanyú ízek találkozása ez a torta. A búzalisztes-cukros változatnál sokkal, de sokkal finomabb: nem száraz, nem fojtós, egyszerűen tökéletes számomra. A hűtőben való állás kifejezetten jót tesz neki, kell pár nap, hogy az ízek összeérjenek (de rögtön fogyasztva is imádom és ajánlom).
A receptet Pocak Panna paleo konyhájában találtam azt hiszem, tavaly. Azóta már jó párszor megsütöttem; mézzel, nyírfacukorral, dióval és mandulával is. A napokban kaptam drága barátnőmtől házi sárgabarackot, úgyhogy megsütöttem ezt a gyönyörűséget. Mandulát azonban nem találtam itthon, ezért darált diót használtam helyette. Így is fenomenális volt, engem a zserbóra emlékeztetett, szóval zserbótortának neveztem el.

Sacher-torta 


18 cm-es tortaformához:

  • 8 dkg méz vagy 6-8 dkg nyírfacukor feloldva egy kis vízben(~6 dkg víz)
  • 4 dkg kakaópor
  • 5 dkg kókuszolaj
  • 15 dkg mandula/mandulaliszt 
  • 1/2 tk. szódabikarbóna
  • 3 tojás
  • 1 tk./rúd vanília 
  • 10 dkg sárgabarack (2 db)
A tetejére:
  • 22 dkg sárgabarack (maggal)
Csokimáz:
Felolvaszthatsz étcsokit is, de elkészítheted magad is. Én 4 dkg-val csináltam, de az kicsit soknak bizonyult, úgyhogy inkább:
  • 3 dkg kakaó
  • 3 dkg kókuszolaj
  • 3 dkg nyírfacukor
  • 3 dkg víz

Zserbótortához mandula helyett dióval készítsd! Apa szerint a dióshoz nem illett annyira a 'savanyú' sárgabarackpüré (ahhoz képest jóízűen falatozta). Szerintem illik hozzá, de ha nagyon édesszájú vagy, rakhatsz édesítőt abba is (bár én úgy gondolom, hogy teljesen felesleges).

A torta elkészítése:

A tésztához a mandulát finomra őröljük (aprítógéppel). A mandulához hozzáadjuk a szódabikarbónát. Egy tálban alaposan összekeverjük kézi habverővel a tojásokat, mézet (vagy az előzőleg vízben feloldott nyírfacukrot), kakaóport, kókuszolajat, a vaníliát és a 2 kimagozott, turmixolt barackot. A kapott masszát hozzáöntjük a szárazanyaghoz, fakanállal vagy kézi habverővel elkeverjük. 
18 cm átmérőjű formába öntjük. A formát nem kell kikenni, én csak az alját szoktam kókuszolajjal - a biztonság kedvéért. 175 °C-on 25 percig sütjük. Tűpróbával ellenőrizhetjük, hogy jó-e. Miután kivettük a sütőből, hagyjuk kihűlni. Ezután kivesszük a formából.. én melegen akartam kivenni, ezért az oldala beleragadt. Ezt egész egyszerűen a torta tetejére kapartam a formából, ahogy a képen is látszik.
A péphez a sárgabarackokat megmossuk, kimagozzuk, turmixgépbe rakjuk és pürésítjük. A kihűlt tortán elsimítjuk.
A csokimázhoz melegítjük a vizet, ebben oldjuk fel a nyírfacukrot. Ezután mehet bele a kókuszolaj is. Ha már kevésbé meleg, jöhet a kakaó. A legjobb, ha egy habverővel keverjük csomómentesre. Hagyjuk hűlni, közbe kevergessük, hogy ne szilárduljon meg (bár ettől nem kell félni ebben a hőségben). Egyébként hűtőben tárolás után sem lesz olyan bolti csoki állagú, de ez így pont jó.
A csokimázat körkörös mozdulatokkal folyassuk a torta tetejére. A lefolyt mázat az oldalára kenhetjük egy lapos késsel. Amennyiben 4 dkg-okkal készíted a mázat, jó sok le fog folyni, bár ez legyen a legnagyobb gond.  :)

Hűtés előtt ilyen a csokimáz...
...és hűtés után így néz ki!



2015. július 17., péntek

Karfiol alapú pizza


A mai vacsorám pizza volt, de nem akármilyen: karfiol alapú!
Azt tudni kell rólam, hogy imádom a pizzát, az eredeti olasz vékony, ropogós tésztájú (folyós sajttal) a kedvencem... Néha az is belefér. ;) Hát igen, sok finomság van, ami megreformálva már "nem az igazi". Hmm..emlékszem a mennyei búzalisztes-cukros somlóimra, azt imádta az egész család! Szerintem bánják is, hogy áttértem egészségesebb életmódra, mármint ilyen szempontból.
Meg ott volt a kedvenc édességem, a profiterol (az is olasz). Azt meg tudnám csinálni cukormentesen, de a búzaliszt helyett nem tudom, mit lehetne. Mondjuk abban elég kevés tészta van...





Na, tehát a pizzáról. Igazából ennek annyi köze van a pizzához, hogy feltét, fűszerek vannak rajta, és az teszi végül is pizza jellegűvé. Ízletes, kiváló ennivaló, de nehogy igazi pizzára számíts, mert akkor csalódás érhet. :)

Hozzávalók:

  • 1,1 kg karfiol
  • 5 tojás
  • 30 dkg reszelt sajt
  • 5 csipet só
  • fűszert is rakhatsz a tésztájába
  • esetleg 1 tk. útifűmaghéj
Én így készítettem, mert elég sok karfiolt vettünk. Az arányokat változtathatod, nem hiszem, hogy nagy baj lenne belőle...(de azért álljon össze)

Elkészítés:

A karfiolt megmossuk, apróra vágjuk, majd ledaráljuk aprítógéppel. Én turmixgéppel csináltam (mert nem volt más), de ezer évig tartott úgy, úgyhogy nem ajánlom, hacsak nem vagy olyan elszánt, mint én. :D Na tehát igen...gondoltam, ha már nekiálltam, akkor be is fejezem!
Ezek után a karfiolt és a tojást összekeverjük, mehet bele a só és a reszelt sajt is.
A sütőt előmelegítjük 180°C-ra. Ebből a mennyiségből két normális tepsi méretű pizza lett, tehát két tepsibe sütőpapírt rakunk és a masszát belekaparjuk, elegyengetjük. 20-25 percig sütjük 180°C-on. Utána kivesszük, megpakoljuk a feltéttel (paradicsomszósz, sonka, olívabogyó, hagyma, sajt stb.) és további 10-15 percig sütjük. Hagyjuk hűlni, mert úgy könnyebben szeletelhető és ehető.
Finom, könnyen elkészíthető és gyors is, amennyiben van aprítógéped. 




2015. július 16., csütörtök

Sós finomságok


Cukkinis tócsi
Sajtos tallér
  • 25 dkg túró
  • 2 tojás
  • 3 ek. zabliszt
  • 3 ek. zabpehely
  • 1 tk. só
  • mehet bele sajt is
  • tetejére: sajt, köménymag, oregano stb.



Az eredeti tócsi krumplival készül, de cukkinival sokkal egészségesebb és könnyedebb.
A krumplis változat egyébként nagyon finom sajttal és tejföllel (és feldobhatjuk, ha medvehagymát keverünk a tésztájába). Azt is nagyon szeretem, de hát...

Szóval ma cukkinis tócsit készítettem vacsorára. Ez az egyik recept, amit leírok, bár gondolom nem lesz nagy újdonság. ;) Annyi a változás, hogy krumpli helyett cukkini van benne.

Lisztet (rizs- és zabliszt keverve, de lehet simán csak rizsliszttel), 2 tojást és egy nagy cukkinit kevertem össze (persze a cukkinit lereszeltem előtte) ill. még kb. 1 tk. sót is tettem a masszába. Dinsztelt hagymát, fokhagymát is lehet keverni bele, sőt hallottam fetás tócsiról is. Az is nagyon finom lehet, bár még nem próbáltam. Ha mindent raktál bele, amit akartál, süsd ki a tócsikat kókuszolajban!  :)
Kiváló ennivaló ebédre, vacsira egyaránt. Mivel szerintem nem illik a cukkinis változathoz a tejföl, paradicsommal és madársalátával ettem.





Na, a másik recept egy nagyon-nagyon jó rágcsálnivaló...amolyan pogácsaszerű, és nagyon hasonlít a mi itthoni kedvenc túrós-krumplis poginkhoz. 
Ezt a zseniális és egyszerű receptet Betűleves blogján találtam. És nagyon örülök, hogy megtaláltam. :)


Tehát ami kell hozzá:
Mindent belerakunk egy tálba, villával összekeverjük. Kb. 5-10 percig állni hagyjuk, hogy a zabpehely megszívja magát valamennyire. 
Ha túl híg, mehet bele még egy kis zabpehely, de inkább akkor kell bele plusz zabpehely/liszt, ha fagyasztott túrót használunk. 
Addig előmelegíthetjük a sütőt 180 °C-ra.
Sütőpapírral bélelt tepsire evőkanállal kis adagokat halmozunk és lelapítjuk őket. Tetejüket megszórhatjuk sajttal, köménymaggal, oreganoval, baconnel, hagymával, bármivel, amivel csak akarjuk. :)
180°C-os sütőben sütjük 20 percig.




... és az eredmény egy ellenállhatatlan finomság!











2015. július 13., hétfő

Paleo kenyér

Az első recept, amit megosztok egy nagyon finom kenyérszerűség, legalábbis kiváló kenyérpótló szerintem. Nyilván csak kipróbált és bevált ( azaz, ami ízlik és elrakom a receptgyűjteményembe) recepteket fogok kiírni, szóval ez egyfajta virtuális receptgyűjteményként is szolgál majd.
Ugyanis engem nagyon zavar, ha az interneten olyan receptek vannak fenn, amik nem is működnek - vagy igen, csak az eredmény ehetetlen :D - és így kárba megy egy csomó (paleonál kifejezetten drága!) alapanyag.


Komolyan mondom, ez az első paleo kenyér, ami ízlik, sőt kifejezetten szeretem :)
Gondoltam, jó lenne ma valami kenyérszerűt enni vacsorára, mert elég sok maglisztet összevettem a múltkor, és nem szeretném, ha idő előtt megtámadnák a molyok. 
Az eredeti receptet itt találtam, a Böbe konyhája című blogon. Én az 5 evőkanál szezámmag helyett szezámmaglisztet tettem véletlenül, de mindegy is, mert amúgy sem lett volna itthon szezámmag. Aztán gondoltam, hogy annyi szezámmagliszt túl keserűvé tenné a tésztát, úgyhogy inkább 2 ek. zablisztet és 3 ek. szezámmaglisztet használtam. Persze a zab kompromisszum a paleoban, úgyhogy csak mértékkel szabad fogyasztani.


Hozzávalók:
  • 10 ek. mandulaliszt
  • 3 ek. szezámmagliszt 
  • 2 ek. zabliszt  vagy ehelyett is szezámmag(liszt)
  • 5 ek. tökmagliszt (én lenmaglisztet használtam)
  • 3 tojás
  • 1/2 tk. szódabikarbóna
  • 1 csapott tk. só
  • 1 dl víz + még egy nagyon kicsi, mivel én nem szezámmagot raktam bele.
  • oregano vagy más fűszer
A száraz hozzávalókat elkeverjük. A tojásokat a vízzel felverjük, és a száraz anyagokhoz öntjük. Fakanállal összekeverjük, sűrű masszát kapunk. Ezt sütőpapírral bélelt tepsibe (20 x 30 cm) lapátoljuk és egy spatulával elsimítjuk.
Előmelegített sütőben 190 °C-on kb. 22 percig sütjük (villával ellenőrizzük, hogy jó-e). Ekkor kivesszük és feltétet rakunk rá, ha akarunk. Én szeletelt paradicsomot és mozzarellát tettem rá. Ezután még 3-4 percig sütöttem, addig, amíg a mozzarella meg nem olvadt.
Hagyjuk hűlni, majd szeleteljük. Én paradicsomot és üvegesre dinsztelt lila hagymát ettem hozzá.
Csak ajánlani tudom...egészséges és finom!

Jó étvágyat! :)




2015. július 7., kedd

Köszöntő

Sziasztok!

Mivel már régóta érdekel az egészséges életmód, a különböző természettudományok és ezek összefüggése, úgy gondoltam, megosztanám Veletek kedvenc témáimat.
Bevallom, még fiatal vagyok ahhoz, hogy sok tapasztalattal rendelkezzem, de -mint mondtam- rendkívül foglalkoztat a dolog, úgyhogy megpróbálok hasznos infókkal, tanácsokkal szolgálni.

A blog címe azért "Egészség a köbön", mert mindenről szó lesz, ami az egészségünkkel kapcsolatos.
Azért hozok létre egy külön blogot ebben a témában, mert manapság mindenfélét hallani, sok-sok eltérő információt, s sokszor nem tudjuk, mihez kezdjünk velük. Rengeteg kutatásról, felfedezésről hallani, viszont ahogy gyűlnek az adatok, tények, annál inkább rájövünk, mennyire keveset is tudunk... és ha már ennyi minden rendelkezésünkre áll, ennyi mindent 'tudunk' az egészséges életmódról, hogyhogy egyre több a beteg ember, miért ilyen magas a szív-és érrendszeri betegségek aránya, elhízás, autoimmun betegség? S akkor még nem is beszéltünk a daganatos megbetegedésekről.

Az egészség a legdrágább kincsünk. Őrizzük meg együtt, mert a megelőzés mindig könnyebb, mint a kezelés! Ebben próbál majd irányt mutatni ez a blog, segíteni abban, hogy egészséges és boldog életet éljünk- mind testileg, mind lelkileg. :)